BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vestuvės

lietuviškos tradicinės vestuvės

tetasigita ● 2007-04-07

Pagal senąsias lietuviškąsias tradicijas vestuvės būdavo sudarytos iš keleto etapų:

Žvalgytuvės

Šiuo etapu jaunikis su piršliu atvažiuoja pas jaunąją pasižvalgyti. Būsimasis jaunikis susipažįsta su būsimąja nuotaka, o tuo metu piršlys derasi su jaunosios tėvais dėl jos kraičio. Senais laikais būdavo ir taip, kad jaunikis su nuotaka susipažindavo tik žvalgytuvių metu, kai tėvai nuspręsdavo, kad sūnui laikas vesti. Kitais atvejais jaunikis jau būdavo nusižiūrėjęs merginą iš anksto, tad žvalgytuvių metu jau žinodavo, kur važiuoja. Tačiau bet kuriuo atveju, piršlys turėjo sudaryti naudingą jaunikiui ir jo tėvams vestuvių sandėrį. Nuotakos kraitis – tai merginos rankdarbiai, kuriuos ji kaupdavo nuo paauglystės, jos tėvų jai kaupiamas turtas, kartais ir naminiai gyvuliai.

Piršlybos

Tai antrasis jaunikio su piršliu apsilankymas pas jaunosios tėvus. Jis skirtas oficialiai pasipiršti – paprašyti jaunosios rankos iš jos tėvų. Jaunosios namiškiai surengdavo jaunikiui su piršliu išbandymus – uždavinėdavo įvairias mįsles, galvosūkius, į kuriuos tuodu turėdavo atsakyti. Piršlys iš savo pusės girdavo jaunikį – kad jaunikis „vyras iš stuomens ir iš liemens“, kad jo namuose „medaus upės teka“, „nuo dešrų medžiai linksta“ ir pan. Vėliau piršlys vėl sėdasi derėtis dėl kraičio. Jei viskas gerai suderama, susitariama dėl sužieduotuvių datos

Sužieduotuvės

Į sužieduotuves susirenka ir jaunosios, ir jaunojo tėvai. Piršlys superša jaunuosius, o jaunajai užmauna sužadėtuvių žiedelį, patvirtinantį sprendimą. Apsikeičiama dovanomis. Jaunikis dažniausiai padovanodavo jaunajai savo drožinėtą rankšluostinę, verpstelę arba kokį papuošalą – karolius, sagę. Jaunoji dovanodavo austas juostas, kaklaryšius, siuvinėtas nosines, kilimėlį balnui ir pan. Taip jie įrodydavo vienas kitam ir savo artimiesiems savo darbštumą. Apdovanojami būdavo ir tėvai. Jaunoji padovanodavo būsimai anytai ir savo mamai austus rankšluosčius, siuvinėtas skareles, prijuostes, pagalvėles ir kt. rankdarbius. Tėvui ir būsimam uošviui – megztas kojines ar pirštines, megztinį, liemenę ir kt. Apsidaliję dovanomis visi susėsdavo už stalo, aptardavo vestuvių planus, dainuodavo, linksminosi.

Šiais laikais sužadėtuvėse vaikinas dažniausiai pats vienas oficialiai pasiperša merginai, padovanoja jai žiedelį. Kartais jis paprašo ir jaunosios rankos, kreipdamasis į jos tėvus. Tačiau dažniausiai šiais laikais jaunieji patys tiesiog paskelbia tėvams savo sprendimą. Retai kada vaikinas paprašo pabūti savotišku piršliu savo draugą

Mergvakaris

Mergvakaris – jaunosios atsisveikinimas su savo mergyste, draugėmis, išlydėjimas į kitą gyvenimą. Į mergvakarį susirinkdavo jaunosios draugės, būsimos vestuvių palydos, o kartais ir viso kaimo merginos. Būsimos pamergės atnešdavo savo keptus pyragus. Populiarus būdavo „kasos“ pyragas, tarsi atsisveikinant su jaunatviška nuotakos plaukų kasa. Vyriausioji pamergė organizuodavo visą mergvakarį. Ji užvesdavo merginas dainuoti mergvakario dainas; graudindavo jaunąją; mokė šokti. Ji arba ir visos pamergės pindavo rūtų vainikėlius. Vestuvėms būdavo atrenkamas gražiausias. Rūtų vainikėlis – jaunosios nekaltumo, tyrumo simbolis, mat jaunoji iki vestuvių būdavo nekalta. Neveltui liaudies dainose dainuojama „bernelis sutrypė rūtų darželį“, „man rūtelė tik viena, o bernelių daug yra“ ir pan. Kai vainikėlis būdavo nupintas jis, jis būdavo dedamas jaunajai ant galvos ir kiekviena mergina ją graudendavo, kaip joms bus sunku su ja išsiskirti, kaip jai bus sunku gyventi naują gyvenimą su vyru. Tai būdavo paskutinis jaunosios apsisprendimo vakaras.

Šiuolaikinis mergvakaris

Nors mergvakario senoji prasmė dabar nebeišliko, jo tradicijas galima savaip palaikyti.

Graudenimas

Jei jaunosios draugės moka liaudies dainų, jos gali surengti graudžiąją mergvakario dalį. Tiesa, jaunosios nebesugraudinsi tuo, kad reikės palikti tėvų namus, pažinti svetimą šalį, į kurią vyras nuves, įtikti jo motinai ir pan. Tačiau pasiklausyti liaudies dainų, atspindinčių praeities tradicijas, vis tiek įdomu. Kol vienos merginos dainuoja mergvakario dainas, kitos gali nupinti jaunajai vainikėlį, jei ne iš rūtų (jų galima įsigyti ir mieste iš gėlių turgelių iš anksto užsakius), tai bent iš įvairių pievų gėlyčių.

Mergystės tyrumo patikrinimas

Nors jaunosios šiais laikais dažniausiai jau nebėra tyros mergaitės, galima patikrinti jų tyrumą. Duodi jaunajai kopūstą ir sakai ieškoti laimės. Jei ji puola tą kopūstą plėšyti ir ieškoti, vadinasi yra tyra – vis dar tiki, kad vaikai kopūstuose atsiranda.

Mergystės priesaika

Šiuolaikiškas draugių pokštas. Prieš išleidžiant jaunąją į vyro pasaulį vertėtų išgauti iš jos priesaiką, kad ji netaptų visiška vyro vergė. Priesaikos tekstas turėtų būti maždaug toks:

Prisiekiu, kad

 • 1 dieną per savaitę ir 1 savaitę per mėnesį skirsiu tik sau
 • išleisiu daugiau pinigų savo poreikiams, nei mano būsimas vyras
 • ir toliau pastebėsiu simpatiškus vaikinus gatvėje ir darbe ir nepamiršiu, kaip reikia jiems šypsotis
 • nepamiršiu savo draugių ir bendradarbių, dalinsiuosi su jomis savo vargais ir džiaugsmais
 • nesusigrobsiu visų buities darbų tik sau, bet pasidalinsiu su būsimu vyru
 • jei vyras bent vieną kartą į savaitę nepadovanos gėlių, pasidovanosiu jų pati
 • tinkamai išnaudosiu visas savo būsimo vyro funkcijas ir silpnybes
 • jei būsimas vyras neatliks savo pareigų, susirasiu meilužį
 • pasitaikius progai iškelsiu atitinkamą sceną
 • ginčysiuos tol, kol pasieksiu savo
 • neišduosiu būsimam vyrui ir nepamiršiu šios priesaikos.

Gundymas

Šiai daliai reikės pakloti truputį pinigų. Na, jei draugių susirinks nemažai, bent dešimt, tai šimtelis su trupučiu ar kiek daugiau gal ir neišgąsdins. Tuomet tereikia susirasti vaikiną, apie kurį šiukštu neturi žinoti jaunoji. Tam puikiai tiks kad ir vienas iš „gelbėtojų“ – žymiausios Lietuvoje striptizo grupės „Rescuemen show“. Jis atvažiuos, kai mergvakaris jau bus įkarštyje, ir priblokš visas merginas savo šokiu, dėdamasis tai įsimylėjusiu jūreiviu, tai aistringu ispanu, tai kietu vyruku. Jaunoji iš pradžių mintyse prakeiks savo drauges, o po to įsijaus į jai skirtą šokį ir nebebijos ne tik atsegti šokėjui rankovės, bet ir įkišti rankos kur kas gilėliau…

Tai tik keli iš šiuolaikinio mergvakario vakaro pasiūlymų. Mergvakario vakarui, be abejo, reikėtų sukurti jaukią aplinką – su balionėliais (juos galėtų pakeisti ir margaspalviai „sargiai“), plakatais su jaunosios ir simpatiškų vaikinų nuotraukomis (montažu), žvakėmis. Galima sugalvoti įvairių konkursų jaunajai, pvz., nupiešti savo būsimąjį užrištomis akimis, nuskusti bulvę įrodant, kad vyrui nereikės badauti, pataikyti į jaunojo intymiąją vietą ant sienos pritvirtintoje nuotraukoje ir kt.

Na, o prieš išsiskirstant, visos jaunosios draugės turėtų parašyti jaunajai šmaikščius palinkėjimus artėjančios šventės proga. Juos galima surašyti ant širdelės formos lapelių, nosinaitės, o gal ir ant vyriškų šeimyninių trumpikių

Vestuvių puota

Vestuvės anksčiau dažniausiai vykdavo jaunosios tėvų namuose. Vestuvinei puotai būdavo kruopščiai ruošiamasi. Puošiami namai, žirgams, kurie veš jaunuosius užkabinami skambalai, sušukuojami karčiai.

Piršliai iš svečių išsiskirdavo savo apdaru. Piršlys dažniausiai dėvėdavo puošnią aukštą kepurę. Svočia atsinešdavo didelį pintą krepšį su dovanomis. Piršliai vesdavo visą vestuvinį vakarą.

Vestuvių puotos pradžioje jie surengdavo išbandymus jauniesiems. Pvz., jaunoji turėdavo nuskusti bulvę, jaunasis sukapoti malką. Piršliai būdavo jaunųjų mokytojai. Patikrindamas, ar tiltas tvirtas, piršlys pernešdavo per jį svočią. Tik po to per tiltą jaunąją nešdavo jaunasis. Piršliai mokė jaunuosius, kaip reikės miegoti ant suolo, kaip reikės bučiuotis.

Šiuolaikinėse vestuvėse piršlys ir svočia atlieka liudininkų funkciją – pasirašo kaip liudininkai, patvirtinantys santuoką (santuokų rūmuose ar bažnyčioje). O vestuvių puotos metu jie tebėra vakaro organizatoriai. Jų užduotis – linksminti visus susirinkusiuosius. Nemažai tradicinių piršlių užduočių, mokymų yra išlikę iki šių dienų, nors jie gerokai pakitę, pritaikyti šiai dienai.

Antrąją vestuvių dieną išlikęs tradicinis piršlio korimas. Jaunimo pulkas, nusprendęs, kad piršlys parinko negerą vyrą, pradeda gaudyti piršlį ir nusprendžia jį pakarti. Piršlys iš pradžių mėgina teisintis, vėliau skaito juokingą savo testamentą. Piršlį nuo korimo išgelbėja jaunoji – užriša jam savo austą juostą, kaip pagarbos ir padėkos jam ženklą. Svočia anksčiau taip pat būdavo baudžiama – ją nuo piršlio pavogdavo įpykęs jaunosios pulkas ir skandindavo dubenyje, geldoje arba šalia esančiame tvenkinyje, ežere. Svočią jaunoji taip pat išgelbėdavo savo austa juosta. Kol jaunieji laksto gelbėti piršlio ir svočios, jų stalą užsėda persirengėliai. Neretai vyras persirengia nuotaka, o moteris jaunikiu ir vaidina, kad tai jų vestuvės. Jaunieji turi įrodyti, kad tai jų vestuvės ir išsipirkti savo vietą. Tam pagelbsti svočios „kyšiai“ iš pintinės

Vestuvių metinės

Atsižvelgiant į vestuvių metinių pavadinimą, siūloma jaunavedžiams dovanoti atitinkamas dovanas. Pvz., pirmosiomis vestuvių metinėmis (popierinių vestuvių proga) – dovanoti knygas, nuotraukų albumus; penktosiomis metinėmis (medinių vestuvių proga) – medinius indus ir pan.

 • 1 metai – popierinės vestuvės
 • 2 metai – medvilnės vestuvės
 • 3 metai – odinės vestuvės
 • 4 metai – vaisinės vestuvės
 • 5 metai – medinės vestuvės
 • 6 metai – geležinės vestuvės
 • 7 metai – varinės vestuvės
 • 8 metai – bronzinės vestuvės
 • 9 metai – molinės vestuvės
 • 10 metų – alavinės vestuvės
 • 11 metų – plieninės vestuvės
 • 12 metų – šilkinės vestuvės
 • 13 metų – nėrinių (nertos) vestuvės
 • 14 metų – dramblio kaulo vestuvės
 • 15 metų – krištolinės vestuvės
 • 20 metų – porcelianinės vestuvės
 • 25 metai – sidabrinės vestuvės
 • 30 metų – perlinės vestuvės
 • 35 metai – koralinės vestuvės
 • 40 metų – rubininės vestuvės
 • 45 metai – safyrinės vestuvės
 • 50 metų – auksinės vestuvės
 • 55 metai – smaragdinės vestuvės
 • 60 metų – deimantinės vestuvės

Išsiaiškink giminių pavadinimą

Aš esu  

,

mano   

Visa išmintis paimta iš Kalendorius

Kalendorius – tai laiko tarpų skaičiavimo sistema, kurios pagrindą sudaro dangaus kūnų – Saulės, Mėnulio, Jupiterio – periodiškas judėjimas. Kalendorius lotyniškai (callendarium) reiškia „skolų knygelę“ – senovės romėnai pirmosiomis mėnesio dienomis, kurios buvo vadinamos kalendomis, privalėdavo mokėti skolas. :)

 

Rodyk draugams

Komentarai (1) : "lietuviškos tradicinės vestuvės"

1 | Mr.tadaciponliner

2011-01-26 ● 01:23

Cheers!
Thanks for your site existing,
it is good!
I’m really interested to follow some articles.
Thanks for posting this.
My own online pharmacy =) Here is something else to keep in mind:

buy tadacip online prescription
order online generic

Rašyti komentarą

VESTUVĖS

Kiekvieno žmogaus gyvenime gali įvykti vestuvės. Kviečiu visus, turinčius vestuvinių idėjų pasidalinti ir tapti palaikymo grupės nariu. Parašyk į vestuves.lt@gmail.com ir galėsi savarankiškai pildyti vestuvių blogą.

Temos

vestuves

Archyvai

 

Liepa 2017
P A T K P Š S
« Sau    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas